Навчальні матеріали

  •                
  • 3D друк в Лампі

    В лабораторії Лампа доступні для користувачів такі 3D-принтери:

    1) Ultimaker 2+ (2 шт)
    2) Prusa P3Steel (1 шт)
    3) B9 Creator (1 шт)

    Для користування принтерами необхідно розуміти та вміти декілька нескладних речей, які ми вирішили викласти на цій сторінці.

    Крок 0: Що таке 3D друк?

    3D друк представляє собою процес створення фігури з пластику. Це легко зрозуміти на прикладі звичайного принтеру, коли ви створюєте текст на аркуші з тонеру у принтері. Так і в нашому випадку ми використовуємо пластик та шар за шаром тонкою лінією видаємо його в потрібному місці, створюючи тривимірну деталь.

    Крок 1: З чого почати?

    Для того, щоб надрукувати 3D модель на 3D принтері вам знадобиться файл необхідного формату, який буде містити вашу модель.

    При роботі з Ultimaker це формати типу STL, OBJ, X3D. Також програмне забезпечення може перетворювати зображення формату BMP, GIF, JPG, та PNG у 3D-моделі.

    При роботі з Prusa P3Steel можна використовувати STL та OBJ.

    Найчастіше використовується формат STL.

    Якщо у вас немає такого файлу, але ви маєте навички в роботі з спеціальними програмами, ви можете створити модель для друку власноруч. Одина з найпростіших програм для створення 3D моделей — це Tinkercad. Це не складний онлайн 3D-редактор, що дозволяє будувати прості 3D моделі, які потім можна легко експортувати у файли розширення STL.

    Багато готових 3D моделей у форматі STL можна завантажити з сайту Thingiverse

    Крок 2: Обираємо пластик

    Prusa P3Steel нормально друкує лише PLA пластиком

    Ultimaker 2+ друкує пластиками PLA, ABS, CPE, CPE+, PC, Nylon, TPU 95A. Детальніше про ці пластики можна почитати тут. Існує можливітсь друку карбоновим композитом XT-CF20.

    Друк пластиком PLA безпечний для людини, а характеристики матеріалу доволяють вирішити більшість типових задач. Оскільки під час друку платиком ABS виділяються шкідливі речовини, ми таким пластиком не друкуємо без вагомих причин.

    Крок 3: Обираємо принтер

    Ultimaker 2+ відрізняються вищою точністю і якістю друку. Друкує пластиком діаметром 2.85 мм. Оригінальний PLA пластик Ultimaker доволі дорогий. Однак аналогічну якість можна одержати і на більш бюджетних варіантах пластику. Ми тестували Verbatim та 3dplast. Не забувайте, що діаметр нитки пластику для 3D принтерів Ultimaker повинен складати 2.85 мм.

    Prusa P3Steel використовує пластик діаметром 1.75 мм, та дає прийнятну якість друку. Однак цей принтер складніший у користуванні і налаштуванні. Оскільки відвідувачі в нашій лабі друкують на принтерах власноручно, початківцям радимо працювати з принтерами Ultimaker.

    Крок 4: Створення програми керування 3D принтером в слайсері

    Обрали принтер? Далі читаємо матеріали і створюємо в слайсері з 3D моделі програму керування 3D принтером для друку необхідної деталі:

    Ultimaker 2+
    Prusa P3Steel

    Крок 5: Обираємо час

    В Лампі 3D-принтери доступні для користування за реєстрацією у Google-календарі.

    Інструкція по реєстрації в календарі:

    1) На сторінці дивимося зайняті дні і вибираємо вільний.

    2) Заходимо в свій аккаунт на Google Calendar (можна і з календаря в телефоні, якщо налаштована синхронізація), створюємо подію в потрібний день, вказуємо принтер і час друку, без оповіщення; в темі пишете своє ім’я (або свій нік в Telegram); в полі учасників події пишемо цю адресу: hc63uuco4o7cosnf7icqab3aok@group.calendar.google.com (або завантажуєте картку) імпортуєте її в контакти, і при створенні події вказуєте цей контакт).

    3) Зберігаєте подію, і вона потрапляє в календар.

    Крок 6: Друк

    В обраний день приходите в лабораторію і друкуєте вашу деталь. При виникнені запитань звертаєтеся до лаборанта.

    Які правила?

    1) Перед друком потрібно зареєструватися у календарі.
    2) Калібрувати, розбирати/збирати 3D принтер мають право лише лаборанти.
    3) Об’єм пластику, який можна витратити на друк безкоштовно - до 20 г.
    4) Час друку не повинен перевищувати робочі години лабораторії у певний день. За необхідності тривалого друку потрібно про це окремо домовитися з лаборантом.

    Якщо ви збираєтесь друкувати корпус-коробку без особливих конструкційних елементів — краще придбати таку коробку на радіоринку, або в інтернеті.

    Ми не продаємо пластик відвідувачам. Якщо вам потрібна деталь більшої ваги, ніж ми можемо надрукувати безкоштовно, знайдіть відвідувача, який має особистий моток пластику, та домовтеся з ним про покупку/подарунок. Або приходьте зі своїм пластиком.

    Корисні поради для 3D друку

    Поради доступні за посиланням

    Партнери